چاپ این صفحه

چه عواملی شیر مادر را کاهش می دهند؟

نوشته شده توسط  اولین نفری باشید که نظر میدهید!
منتشر شده در تغذیه و رژیم درمانی
رای دادن به این مورد
(0 رای)

یکی از عواملی که سبب کاهش ترشح شیر مادر می شود، استرس است. بسیاری از مادران خصوصا پس از اولین زایمان دچار استرس و افسردگی می شوند . افسردگی تمایل مادر را برای شیردهی کاهش می دهد و چنانچه شیردهی به طور منظم و مکرر انجام نشود میزان تولید شیر کاهش می یابد. از طرفی استرس سبب کاهش ترشح هومون اکسی توسین ( که برای ترشح شیر ضروری است ) می شود. سیگار با دو مکانیزم سبب کاهش ترشح شیر مادر می شود. اول اینکه باعث کاهش هورمون پرولاکتین می شود (این هورمون سبب تولید شیر می شود) و دوم اینکه نیکوتین موجود در سیگار ممکن است روی طعم شیر مادر اثر گذاشته و سبب بی میلی نوزاد شود. بنابراین کاهش مکیدن ، سبب کاهش تولید و ترشح شیر می شود. مصرف چای پررنگ و قهوه نیز می تواند به طور غیر مستقیم موثر باشد. کافئین موجود در این مواد مدر است و باعث اتلاف آب از بدن مادر می شود. از آنجایی که دریافت آب کافی برای تولید شیر ضروری است، چنانچه مادر جبران آب از دست رفته را ننماید در تولید شیر دچار مشکل خواهد شد. همچنین کافئین به شیر مادر منتقل شده و امکان دارد سبب بی خوابی نوزاد شود.  بنابراین بهتر است در این دوران مصرف چای پررنگ و قهوه محدود شود و از چای به عنوان منبع تامین کننده آب استفاده نشود.

 همچنین ورزش سنگین مادر، باعث تغییر طعم شیر شده و تمایل نوزاد را به مکیدن کمتر می کند. بنابراین از ورزش سنگین به خصوص در اوایل دوران شیردهی بپرهیزید.

خستگی مادر یکی از شایع ترین علل کاهش شیر به خصوص در ماه های اول بعد از زایمان است. بنابراین بهتر است مادر در طول روز به اندازه کافی استراحت  کند.

 

 

مشاهده 4072 مرتبه آخرین بروز رسانی سه شنبه, 05 خرداد 1394 16:57
کلینیک نسیم

آخرین مطالب از کلینیک نسیم